Odds på Melodifestivalen 2024 - Betta på vem som vinner

2023-12-18

Kimmo Hakala

Odds på Melodifestivalen 2024 - Betta på vem som vinner

 

Det känns som om det var igår som Loreen vann Melodifestivalen med den slagkraftiga låten Tattoo. Men det var snart är ett år sedan det gick väldigt bra för Loreen som förra året gick hon vidare till Eurovision Song Contest och kammade hem hela kalaset där för andra gången i sin karriär.

Nu är Melodifestivalen snart här igen och som vanligt är vi intresserade av oddsen och vilka bettingmöjligheter det finns. Loreen deltar inte i år men vi får istället se andra populära artister som till exempel Danny Saucedo och Marcus och Martinus. I den här artikeln kommer vi berätta om de tippade vinnarna och var du kan hitta bra odds på Melodifestivalen.

Tips för att hitta bäst odds på Melodifestivalen 2024

Då odds fluktuerar är det omöjligt att säga var du hittar bäst odds inför Mello, så bästa tipset är att jämföra odds inför Melodifestivalen hos olika bettingbolag innan du lägger ett spel. Det är heller inte alla spelsajter som erbjuder betting på Melodifestivalen, så utbudet är aningen mindre än för den som spelar på sport. Lyckligtvis har vi samlat vinnarodds för Melodifestivalens final och listar hur det ser ut hos några av de mest populära spelsajterna.

Som det ser ut just nu, skulle man få mest för sin insats om man satsade på Clara Klingenström hos LeoVegas eller Unibet förutsatt att hon vinner, emot alla odds. Ett säkrare bet skulle vara Marcus och Martinus hos samma spelbolag eftersom de erbjuder högre utdelning om tvillingparet skulle vinna än övriga spelsidor i tabellen med Mello odds längre ner.

Tippade vinnare av Melodifestivalen 2024

vinnarodds melodifestivalen 2024Det lättaste sättet att se vilka artister som är favoriter för att vinna är att kolla oddsen för Melodifestivalen. De som lägger dessa odds har noggrant granskat allt som har att göra med tävlingen. De analyserar bland annat historiska trender, startpositioner och experternas åsikter. Med hjälp av denna information sätter de odds på basen av en noggrann analys och i år tippar de på att Marcus och Martinus vinner.

Om du inte känner till Marcus och Martinus är de ett norskt tvillingpar som slog igenom 2012 när de vann norska Melodi Grand Prix Junior. Då var de bara 10 år gamla när de vann tävlingen med låten “To dråper vann”. I år uppträder de med låten Unforgettable och de tävlar i den femte deltävlingen som går av stapeln den 2 mars 2024 i Karlstad.

Danny Saucedos odds i melodifestivalenDen följande favoriten är Danny Saucedo som har tävlat i Melodifestivalen fyra gånger tidigare efter att han slog igenom i Idol 2006. Han har aldrig vunnit tävlingen men 2011 kom han tvåa med låten “In the Club”. 

Han var också programledare för Mello 2013 tillsammans med Gina Dirawi och när han medverkade igen 2021 gick han direkt till final med "Dandi dansa". Under kommande tävling anses han ha en verklig chans att vinna.

Dotter odds i melodifestivalenJohanna Maria Jansson, bättre känd under artistnamnet Dotter, är den tredje favoriten om vi går efter Melodifestivalen odds 2024. Hon har tidigare tävlat i Mello med låten "Cry" som tog henne till final 2018.

År 2020 deltog hon igen med låten ”Bulletproof”. Då kom hon på andra plats efter att ha haft störst vinstchans enligt odds, och är alltså nu tillbaka för att ta revansch. Hon har också bidragit till andra finalister som låtskrivare, bland annat för "Victorious" som framfördes av Lina Hedlund 2019 och "A Million Years" av Mariette Hansson 2017.

Jämför Melodifestivalen odds online

Nu när du vet vilka favoriterna är så måste vi ju också hitta bäst odds för Mello 2024. Dessa kan variera betydligt beroende på vilken bettingsajt du spelar på. Eftersom högre odds ger dig bättre vinstmöjligheter och vinster är det väldigt viktigt att hitta så bra odds som möjligt när du ska spela på Mello.

I följande tabell visar vi hur det ser ut inför Melodifestivalens final odds 2024. Notera att dessa odds kommer ändras ju närmare evenemanget vi kommer. Just nu är de inte särskilt konkreta vilket innebär att du kan hitta odds som inte reflekterar verkligheten. Ju närmare evenemanget vi kommer desto mer kommer oddsen att stämma överens med de verkliga sannolikheterna.

Tabell med Melodifestivalen odds 2024

Artist

Betsafe

LeoVegas

Unibet

Betsson

Bethard

Marcus & Martinus2,752,552,552,752,75
Danny Saucedo3,503,753,753,503,50
Dotter6,506,006,006,506,50
Lisa Ajax15,0028,0028,0015,0015,00
Smash Into Pieces15,0018,0018,0015,0015,00
Liamoo15,0021,0021,0015,0015,00
J. Smith15,0010,0010,0015,0015,00
Maria Sur20,0036,0036,0020,0020,00
Jacqline Moss20,0012,0012,0020,0020,00
Cazzi Opeia20,0028,0028,0020,0020,00
Kim Cesarion25,0031,0031,0025,0025,00
Clara Klingenström30,0036,0036,0030,0030,00
Fröken Snusk55,0036,0036,0055,0055,00

Oddsen för de tre favoriterna skiljer sig inte särskilt mycket från varandra. Det är för de övriga deltagarna det verkligen börjar bli stora skillnader och till exempel får du 20 gånger pengarna för Maria Sur hos Betsson men 28 hos Unibet. Med det sagt lönar det sig ändå alltid att leta efter de bästa oddsen när du vill betta på Melodifestivalen och andra evenemang. Satsar du till exempel 1 000 kr på Marcus och Martinus hos Unibet redan nu, vinner du 2 000 kr medan du hos Betsson bara skulle vinna 1 750 kr.

Övriga odds och marknader i Melodifestivalen

Finalen för Melodifestivalen hålls den 9 mars 2024 men många vill spela på Melodifestivalen innan det. Som tur är finns det flera deltävlingar som du också kan satsa på. I följande lista hittar du datumen för deltävlingarna i Mello 2024.

  • Deltävling 1: Lördag 3 februari 2024, Malmö Arena, Malmö
  • Deltävling 2: Lördag 10 februari 2024, Scandinavium, Göteborg
  • Deltävling 3: Lördag 17 februari 2024, VIDA Arena, Växjö
  • Deltävling 4: Lördag 24 februari 2024, Stiga Sports Arena, Eskilstuna
  • Deltävling 5: Lördag 2 mars 2024, Löfbergs Arena, Karlstad

Det som är nytt för i år är att det finns fem deltävlingar. Semifinalen har skrotats helt och de två bäst placerade artisterna från varje deltävling kvalificeras direkt till finalen. Det finns också ett finalkval för de som har placerat sig på 3:e och 4:e plats. Från finalkvalet kommer ytterligare två bidrag att kvalificera sig till finalen. Tack vare de många deltävlingarna kommer de som vill spela på Melodifestivalen att ha underhållning att se fram emot i flera veckor. Det finns alltså inte bara odds på Melodifestivalens final utan det finns odds för alla deltävlingar.

För tillfället hittar man bara vinnarspel på svenska casinon men möjligtvis kommer spelbolag som fokuserar på Melodifestivalen att ge flera Mello odds ju närmare evenemanget vi kommer.

Frågor & svar om odds på Melodifestivalen 2024

Vem vinner Melodifestivalen 2024?

Såklart finns det ingen ännu som kan säga med säkerhet vem som vinner Mello 2024. Men om vi tittar på vinnarodds i Melodifestivalen ser vi att norska tvillingduon Marcus och Martinus är favoriter och har bäst chans att vinna med låten Unforgettable.

Vilken sajt har bäst odds för Melodifestivalen?

Baserat på hur oddsen för Melodifestivalen ser ut i skrivande stund är det Unibet och LeoVegas som är mest generösa. De har inte bara exakt samma odds för samma deltagare, de är också aningen högre än andra spelsajter i vår tabell. Observera att detta dock fluktuerar och att vi uppdaterar artikeln regelbundet.

När är Melodifestivalen 2024?

Den första deltävlingen äger rum lördagen den 3 februari på Malmö Arena. Sedan kommer deltävlingarna att ske varje lördag tills den femte deltävlingen den 2 mars på Löfbergs Arena i Karlstad. Finalen går av stapeln den 9 mars 2024 på Friends Arena i Stockholm.

Vilka är med i Melodifestivalen i år?

I år tävlar 30 bidrag i Melodifestivalen i jämförelse med 28 bidrag som har gällt de senaste 9 åren. Några av de välbekanta namnen i årets Mello är Marcus och Martinus, Maria Sur, Danny Saucedo, Smash Into Pieces och Lisa Ajax.

Var kan jag betta på Melodifestivalen?

De flesta casinon med svensk licens som har betting kommer också erbjuda betting på Mello. Till en början är det bara ett fåtal sajter som har Mello odds men ju närmare vi kommer desto fler sajter kommer vi få se hoppa på tåget.

Kimmo Hakala
skriven av

Kimmo Hakala

Kimmo är en passionerad skribent här på SvenskaCasino som gör vågor i spelbranschen. Kimmo har ett anmärkningsvärt öga för detaljer och en talang för att identifiera de mindre spelstudiorna som utmanar kreativa gränser, vilket är uppenbart i hans kärlek till spel som Vikings Go Berzerk och Gigantoonz.Kimmos intressen har utökats till att omfatta livecasinosegmentet, och han är glad över möjligheterna och utvecklingen inom detta spännande område. Hans erfarenhet som casinodealer har också gett honom ett unikt perspektiv som han delar med sig av genom sina guider och recensioner av casinospel.

Casinostugan Casino
Exit Button
100% upp till 3 000 kr + 100 free spins & 100 kr i live casinot

18+. Min insättning 100 kr. Max Bonus 3000kr. Endast nya kunder. Omsättningskrav 20x i Casino & Live Casino. . Giltigt i 60 dagar. Stodlinjen.se, Spelpaus.se, Spela Ansvarsfullt. Fullständiga regler och villkor gäller